W oryginalnym przepisie były to szwedzkie bułeczki z cynamonem tzw. kanelbullar (przepis znajdziecie w styczniowo-lutowym numerze magazynu KUKBUK). Postanowiłam zmienić jednak cynamon na truskawki, ponieważ bułeczki cynamonowe robiłam niedawno - przepis:) Był to bardzo trafny wybór, bo nie dość, że w środku zimy miałam okazję poczuć odrobinę lata, to na dodatek truskawkowe nadzienie świetni komponowało się z lekkością bułeczek. Oczywiście nadzienie można zmieniać według upodobań i dostępności składników, ale przepis na ciasto warto wypróbować, ja zapewne nie raz do niego wrócę:)
Ciasto:
- 40 g świeżych drożdży
- 1 szklanka letniego mleka
- 100 g cukru
- 500 g mąki
- 1 jajko
- 80 g miękkiego masła
- duża szczypta soli
Nadzienie:
- 2 garście mrożonych truskawek
- 1 łyżka miodu
- konfitura różana (opcjonalnie)
- płatki migdałowe lub połówki migdałów bez skórki
Rozkruszone drożdże mieszamy z mlekiem i 1 łyżeczką cukru, odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
W międzyczasie do dużej miski wsypujemy: połowę przesianej mąki, jajko i drożdże. Mieszamy do momentu połączenia się składników i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, miskę przykrywamy ściereczką.
Po godzinie dodajemy do wyrośniętego ciasta resztę przesianej mąki, miękkie masło, sól i resztę cukru. Ciasto wyrabiamy około 5 minut, aż zacznie odchodzić od ręki, można dodać trochę mąki, jeśli ciasto klei się zbyt mocno. Z ciasta formujemy kulę i odstawiamy przykryte ściereczką w ciepłe miejsce na około pół godziny.
W tym czasie truskawki z miodem podgrzewamy w garnuszku do momentu aż truskawki zmiękną.
Po wyrośnięciu ciasta formujemy z niego wałek, który rozwałkowujemy w prostokąt. Na tak przygotowanym cieście rozsmarowujemy konfiturę z róży (opcjonalnie), a następnie truskawki, zostawiając trochę miejsca od brzegów. Ciasto zwijamy w roladę i kroimy na kawałki (od 10 do 12). Tak przygotowane bułeczki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy jeszcze na pół godziny. Po tym czasie na wierzchu układamy po kilka połówek migdałów lub posypujemy płatkami migdałowymi.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 250 stopni i pieczemy od 5 do 10 minut uważając, by ich nie przypalić.
Po przestygnięciu można posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz